Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Jak zkrotit úzkost

„Dobrý den, paní doktorko. Cestou do školy se mi vždy udělá špatně od žaludku ze strachu, co mě ten den ve škole čeká, že se mi jen málokdy podaří do školy dojet. Mám potom potíže s absencemi. Zdravotní stav, nevolnosti a zažívací potíže mi velmi komplikují situaci.“

„Dobrý den, při zvýšeném stresu nemůžu jíst. Nejvíce mi vadí větší skupiny lidí a nejhorší je kombinace jídla na veřejnosti ve větší skupině lidí. Většinou se mi stáhne žaludek a nejsem vůbec schopná nic sníst, někdy je mi na zvracení. Komplikuje mi to společenský život.“

„Dobrý den. Mám hezkou rodinu, ženu, dceru, dobrou práci. V práci jsem oceňovaný a spokojený. Když se ale zvýší stres, mám velké zažívací potíže, bojím se, že omdlím. V poslední době mi vadí i setkání s větším množstvím známých a kamarádů. Potíže se projeví vždy zažívacími potížemi.“

„Dobrý den. Nejsem schopná zvládat cestu metrem. Potřebuji jezdit do práce téměř přes celou Prahu. Když nastoupím do metra, obvykle se mi zvýší tep, začne se mi dělat nevolno a mám strach, že omdlím. Ještě pár stanic vydržím, někdy jednu, někdy dvě, ale ve většině případů jsem nucená vystoupit. V poslední době se mi opakovaně stalo, že jsem do práce nedojela vůbec. Bojím se, že mě z práce vyhodí.“

Všichni výše zmínění klienti a spousta dalších prožívají úzkostné stavy při zvýšeném stresu. Míru stresu můžeme v dnešní uspěchané době a stále se zvyšujících nárocích ovlivnit, ale jen částečně. Ano, můžeme si svoje aktivity naplánovat, vybrat si práci, kde časový tlak na výkon není jediným měřítkem naší hodnoty, pokusit se zharmonizovat naše blízké vztahy, koníčky provozovat pro zábavu a ne jako další stres atd. Přesto se některým z nás může postupně čím dál častěji stávat, že cítí nevolnosti, při nároku na výkon bušení srdce, zvýšené pocení, bolest hlavy a další nepříjemné tělesné projevy. Ty bývají nejčastěji projevem zvýšených úzkostných tendencí. Tento psychický projev – zvýšená  tendence k úzkostem – bývá velmi často dědičná záležitost a často se stává hodně schopným a ambiciózním lidem. Velmi optimistickou zprávou je ale fakt, že úzkosti se dají velmi dobře terapeuticky ovlivnit a dostat znovu pod kontrolu. Než se s nimi bez pomoci trápit sám, je rozumné co nejdříve vyhledat odborníka. Samozřejmě je potřeba absolvovat základní lékařská vyšetření, aby se vše neschovávalo za psychiku a nepřehlédl se nějaký významný somatický problém. Pokud ale je i základní lékařské vyšetření v pořádku, je rozumné další a další vyšetření nevyhledávat – bývá to hlavním postupem úzkostných klientů (čekání na další a další výsledek nás stejně jen více a více stresuje). Také častým doprovodným jevem bývá vyhýbání se stresující situaci – klienti přestávají chodit do větších společností, přestávají jíst na veřejnosti, přestávají chodit do školy, přestávají jezdit MHD atd. Základním principem práce s úzkostí je nevyhýbat se dané situaci.

Vyhneme-li se jí, tak se nám v nejaktuálnější chvíli sice ihned uleví, ale v naší hlavě se posiluje informace, že je to pro nás zátěžová situace a při příštím pokusu je nám mnohem hůř, naše úzkost je větší a tělesné projevy mnohem horší. Odborným psychoterapeutickým postupem je postupné tréninkové každodenní absolvování co nejmenší možné psychické zátěže se zajištěným bezpečným zázemím. Tím může být doprovod kamaráda, možnost zatelefonovat někomu, kdo naše potíže zná, použití odborné psychoterapeutické techniky, která naše potíže utlumí atd. Pokud danou zátěžovou situaci zvládneme, je potřeba sami sebe ocenit, pochválit. Potom postoupíme do úkolu vyšší úrovně a opět dennodenně tréninkově absolvujeme pro nás další level. Vše funguje vlastně na principu postupného otužování. Odborně se tato technika nazývá systematická desenzibilizace.

Všem čtenářům časopisu STOP, které trápí podobné potíže, přeji odhodlání situaci řešit, pochopení okolí a kvalitního odborníka, který je zvládnutím komplikací úspěšně provede.

PhDr. Hana Jenčová, klinický psycholog
602 805 633, hanajencova@seznam.cz, www.jencova.cz