Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Kulturní stánek Prahy 13

Klub Mlejn ve Stodůlkách se poprvé otevřel veřejnosti v květnu 1988 a stal se součástí občanské vybavenosti nového sídliště. Lokalitu Stodůlek si tehdy vybral pro realizaci svého projektu Divadlo na sídlišti také jeden z našich nejznámějších klaunů a mimů Ctibor Turba, který tu rok po otevření uvedl své slavné představení Archa bláznů s herci, které bychom dnes všechny mohli nazvat celebritami. V letošním roce oslaví Mlejn své jedenatřicáté narozeniny. Fungování kulturního centra Prahy 13 pro časopis STOP shrnula jeho ředitelka Dagmar Bednáriková.

KD Mlejn má dlouholetou tradici vzdělávacích a volnočasových aktivit. Jaký typ kurzů KD Mlejn nabízí?

Zaměření našich kurzů je dáno především zájmem veřejnosti. Historicky nejznámější byla ve Mlejně hudební rocková škola Come To Jam, kterou prošlo mnoho žáků. Hudební kurzy máme v nabídce stále, ale zájem v posledních letech klesl. Na konci loňského roku jsme se tedy rozhodli pro vnitřní reorganizaci, péči o všechny kurzy už nemá v náplni práce jeden pracovník, jako tomu bylo dosud, ale jsou rozděleny podle zaměření. Individuální hudební výuku převzala kolegyně, která se současně stará o hudební program. Podobně je tomu i s akrobatickou cirkusovou gymnastikou pro děti a mládež. Starost o ně je teď personálně spojena s přípravou programu pro děti a školy. Nabízíme tanečně-dramatický kroužek, poskytujeme prostor pro kurzy moderního zpěvu, pro taneční kurzy, a to jak klasické, tak kurzy historických tanců. Díky spolupráci s místními spolky je možné ve Mlejně navštěvovat cvičení pro seniory, pilates, pracuje tu místní divadelní soubor D13, nově se zde pravidelně setkávají maminky s malými dětmi, letitou tradici mají kurzy keramiky a velkou dětskou a mládežnickou základnu má také folklo rní soubor Lučinka. Mohu říci, že když prezentuji KD Mlejn na domácím i mezinárodním fóru, vždycky uvádím, že děti v Praze 13 zřejmě u počítačů nesedí, protože máme každý den plno v kroužcích akrobacie nebo ve folklorním souboru a další zájemci čekají, zda se uvolní místo. Obojí je pro mnohé, a částečně i pro mne, překvapující.

Bude i letos KD Mlejn pořádat tolik populární festivaly?

KD Mlejn pořádá nebo se podílí hned na několika festivalových projektech. Na začátku roku se pravidelně koná tradiční Festival sólové tvorby pro děti a mládež. Od roku 2012 pořádáme unikátní mezinárodní festival Fun Fatale, který prezentuje ženy a dívky věnující se různým disciplínám nového cirkusu. Nejbližší ročník nás čeká právě teď v březnu. Zapojujeme se rovněž do programu ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, podílíme se na hudební soutěži Porta Praha a divadelní soutěžní přehlídce studentského divadla Stodůlecký píseček. Tyto dvě soutěže mají ve Mlejně svou dlouholetou tradici. Kapacita našeho sálu není velká, standardně je to 200 sedících diváků, ale sál je variabilní. Je možné ho upravit pro 50 diváků, ale na stání i na 450. V dopoledních časech probíhají zkoušky a rezidence. Tradičně do programu zařazujeme koncerty, především na pomezí žánrů folku a country, které zde mají velkou tradici a drží si vysokou návštěvnost. V oblasti divadla zde vystupuje domácí soubor D13 s klasickými tituly, pravidelně hostuje Agentura Familie se známými herci,  vystupují domácí i hostující novocirkusové soubory. V neděli zařazujeme do programu pohádky pro děti, ale nutno říci, že tato tradice v současné době trochu upadá, a to díky marketingovým aktivitám obchodních center, kde je k dispozici dětský program sice v nedůstojném prostředí, ale zdarma. Mimo hlavního sálu se snažíme maximálně využít i další prostory. Poskytujeme zázemí místním aktivitám, které vycházejí z potřeb a přání místních obyvatel. Mohou za námi přijít se svými nápady, a pokud je to jen trochu možné, tak je podpoříme, poskytneme prostor. Jsme také členy dvou mezinárodních sítí kulturních center, účastníme se mezinárodních setkání a zapojujeme se do vzdělávacích projektů, které nám mohou pomoci v dalším rozvoji naší práce.

Nedílnou součástí programu ve Mlejně jsou i akce pro školy a školky. Je ze strany vzdělávacích institucí o tyto akce zájem?

Školám se snažíme nabízet program, ze kterého si mohou vybrat pedagogové všech stupňů. Nechceme ale suplovat velká divadla. Představení uváděná u nás jsou záměrně menšího charakteru, zpravidla v podání jednoho až čtyř herců a jsou určena pro dvě až čtyři školní třídy, tedy 60 – 120 dětí. Herci jsou dětem blízko, zážitek z představení je obvykle velmi intenzivní. Už několik let nabízíme školám i školkám také aktivní program, který nazýváme Hodina tělocviku jinak. Děti si přicházejí s celou třídou společně zacvičit s našimi lektory, ohlasy jsou velmi pozitivní.

Ve Mlejně má svou základnu folklorní soubor Lučinka

KD Mlejn je také známý scénou nového cirkusu. Hodnotíte tento projekt jako úspěšný?

S koncem roku 2008 jsme vstoupili do velké rekonstrukce budovy Klubu Mlejn. V tomto období jsme současně pociťovali výraznou změnu v chování našeho publika. Postupně klesal dřívější velký zájem o rockovou hudební scénu. Důvodů bylo víc, zejména nárůst hudebních klubů v dobře dostupném centru. Začali jsme tedy hledat něco nového. A myslím, že se to podařilo a strefili jsme se hned na začátku do silné cirkusové vlny. Není to zdaleka jen o představeních. Hlavní je už zmíněná oblast volného času a podpora tvorby. S aktivitami pro děti jsme začali již v sezoně 2009–2010. Poprvé se konal také příměstský tábor pro děti ve Spolkovém domě. V nové budově otevřené 10. října 2010 již byly skvěle připravené podmínky pro vzdušnou akrobacii, která se stala na příští roky doslova hitem. Počty zájemců o tuto akrobaticko-gymnastickou disciplínu rostly geometrickou řadou, ale nejdříve jsme museli vychovat nové lektory. Je potřeba říci, že cirkusové kurzy zahrnují různorodé disciplíny, které jsou zejména pro děti velmi důležité pro celkový fyzický i psychický rozvoj. Jedná se především o akrobatickou gymnastiku, ale také například balanční techniky a žonglování, tedy rozvoj koordinace pohybu, soustředění a celkové tělesné kondice.

Jaká je podpora a spolupráce ze strany radnice Prahy 13?

Pravidelné podpory Prahy 13 si velice vážíme. Provozní dotace pokrývá přibližně 50 % nákladů. Pro nás jako samostatnou neziskovou organizaci je podstatné, že smlouva, kterou uzavíráme, je oboustranně  dodržována a nedochází k žádným pokusům politicky ovlivnit chod organizace, jak to často vidím u kolegů z jiných míst, a to nejen v Čechách.

Eva Libigerová