Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Jak si vybrat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění je neocenitelná finanční jistota v případě úrazu nebo náhlé nemoci, protože kryje veškeré náklady na léčbu až do výše sjednaného pojistného plnění, zatímco Evropský průkaz zdravotního pojištění jen nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Na cestovní pojištění je třeba myslet při každém výjezdu za hranice.
Za obvyklou cenu několika desítek korun denně se sjednává na léčebné  výlohy, lékařské zákroky, léky, hospitalizaci, převozy i repatriaci. Z hlediska celkových nákladů na dovolenou je tedy zanedbatelné, ale s obrovským potenciálním efektem. Léčba v zahraničí se totiž někdy vyšplhá až ke stovkám tisíc korun.
Sjednat lze také doplňková připojištění, např. zavazadel, storna zájezdu, přerušené cesty, veterinární léčby či rozšířené asistenční služby. Nabídka pojistek s různými parametry je dnes opravdu pestrá. Těm, kteří cestují často, se může hodit celoroční cestovní pojištění (už za méně než 1 korunu na den) a vyznavačům last minute zájezdů zase on-line cestovní pojištění na poslední chvíli. Sjednání je dnes možné přes internet, aniž byste museli osobně navštívit pobočku pojišťovny. Zaplatíte kartou a smlouvu s kartičkou pojištěnce obdržíte e-mailem.
Při sjednání cestovního pojištění je ideální porovnat si ceny na internetu. Doporučuji porovnání více webových portálů z důvodu větší objektivity. Sjednání on-line je zpravidla také cestou k levnějšímu cestovnímu pojištění.

Jaké zvolit limity cestovního pojištění?

Při sjednávání cestovního pojištění se vždy zajímejte o výšku pojistných limitů, zemi nebo země, na které se vztahuje, i o krytí veškerých rizik spojených s plánovanou činností. Logicky více vydají za pojistku například horolezci, potápěči nebo paraglidisté. V těchto případech určitě nevolte nejlevnější variantu, ale nechte si doporučit od poskytovatele zájezdu specializovanou pojišťovnu, která je třeba dražší, ale kryje opravdu požadovaná rizika.

Odborníci z České aliance pojišťoven doporučují sjednat si při cestování minimální pojistné limity od 1,25 milionu korun na léčebné výlohy, 1 milion korun na odpovědnost za škody na zdraví a životě a 0,5 milionu korun na majetkovou odpovědnost. V reálných situacích pak berte ohled na to, že pojišťovna nemusí proplatit ošetření na soukromé klinice – většina institucí totiž hradí jen léčbu ve veřejných nemocnicích. Kromě porovnání ceny je vhodné také zkontrolovat pojistné podmínky. Málokdo má v dnešní uspěchané době čas pročítat kompletní podmínky, ale zkuste se zamyslet, jaká rizika vám reálně hrozí a tyto případy vyhledat v pojistných podmínkách. Příznivé pojistné podmínky má např. ERV Evropská pojišťovna. Pro nenáročné cestovatele patří mezi nejlevnější pojišťovny AXA a Uniqa.

Hrazení lékařské péče v Chorvatsku

Chorvatsko je stále pro české turisty nejoblíbenějším přímořským cílem. Nutnou a neodkladnou zdravotní péči v Chorvatsku jistí Evropská karta zdravotního pojištění (kartička pojišťovny). Vše nad její rámec ale musí odsouhlasit příslušná česká zdravotní pojišťovna. Smluvních lékařů je v Chorvatsku většina, avšak účtují si přibližně 10 HRK za každý zdravotní úkon. Pokud tedy, byť po Evropské unii, cestujete jen s kartičkou pojišťovny (což se nedoporučuje), připravte si dostatečnou hotovost. Spoluúčasti a dalším nadměrným výdajům se vyhnete uzavřením smluvního cestovního pojištění, které zahrnuje i transport zraněných klientů do České republiky. Přeji vám příjemnou dovolenou bez úrazů a nemocí.

Ondřej Marek, majetkový poradce, ondrej.marek@sbelter.cz