Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Bez klobouku bos

Další sportovní akcí, která proběhla v rámci Festivalu volného času byl v neděli 18. září Abebe Bikila Memorial Run. V Centrálním parku u Kuželkárny odstartoval již sedmý ročník běžeckých závodů pro zdraví a pro radost, které jsou určeny všem věkovým kategoriím, amatérským běžcům i začátečníkům. Běžce na startu přivítal starosta David Vodrážka a popřál jim mnoho úspěchů. Vítězové jednotlivých kategorií byli v závěru odměněni drobnými cenami a zejména radostí z příjemně a zdravě stráveného času. Akci tradičně pořádá Etiopská komunita v Praze pod záštitou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně jako památku na dvojnásobného olympijského vítěze Abebe Bikily. Na letních olympijských hrách 1960 v Římě do té doby naprosto neznámý etiopský běžec senzačně zvítězil v královské atletické disciplíně – maratonském běhu, a to v novém světovém rekordu 2:15:16.2. Téměř o 8 minut překonal olympijský rekord Emila Zátopka. Stal se tak prvním atletem černé pleti reprezentujícím africkou zemi, který získal olympijský triumf. Celou trať absolvoval naboso. Svůj úspěch zopakoval v roce 1964 na LOH v Tokiu. Jako znamení úcty k tomuto běžci vyhověla rada Městské části Praha 13 žádosti Etiopské komunity a souhlasila s pojmenováním trasy tradičních běžeckých závodů v Centrálním parku Prahy 13 jeho jménem.