Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Mamuti mezi stromy

Na začátku je miniaturní semínko, na konci gigantický organizmus chráněný tisíciletou kůrou, který jen tiše přihlíží okolo se valícím vlnám času. Sekvojovce obrovské patří mezi nejmohutnější stromy světa a věk těch nejstarších se počítá na tisícovky let. Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy letos oslaví 25 let své existence. Za symbol oslav si zvolila právě silný a dlouhověký sekvojovec, jehož dva exempláře rostou přes  60 let v Kunratickém lese a patří mezi pražské památné stromy. Zahradnictví Lesů hl. m. Prahy k výročí vypěstovalo a pro Pražany přichystalo tisícovku sazenic sekvojovce, aby si také oni mohli zasadit svého „mamuta“. Sazenice, které od dubna najdete v ďáblickém zahradnictví nebo v  našich hájovnách v pražských lesích, jsou prapotomky některého ze sekvojovců obrovských, které vyrostly ještě ve své domovině – na horských  svazích na západě severoamerického kontinentu. Odtud je jako okrasné dřeviny lidé rozšířili po celém světě a v roce 1954 dva z nich vysadil tehdejší lesník i v pražském Kunratickém lese, v blízkosti dnešního dětského hřiště. Nejmohutnějšímu sekvojovci světa, jímž je nejméně 2,5 tisíce let starý a více než 80 metrů vysoký sekvojovec, známý jako Generál Sherman, dosahují dva pražské sekvojovce sotva „po kolena“, i tak se ale už stihly vytáhnout do úctyhodné výšky 35 metrů.

Právě z jejich korun pocházejí šišky se semínky, z nichž jsme sazenice k letošnímu výročí naší organizace vypěstovali. Na 120 kilogramů šišek sesbíraných v roce 2014 nejprve putovalo do semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, kde dozrávaly a prosychaly. V luštírně se pak drobná semínka konečně dostala ze šišek ven. Do země je zahradníci zasadili na jaře 2015. Po dvou letech vyrostly ze semínek sazenice originálních pražských sekvojovců obrovských, připravené na cestu do pražských zahrad.

Sekvojovec je majestátný strom, který se bude nejlépe vyjímat na symbolickém místě, kde bude mít okolo sebe dostatek prostoru a stane se tak vděčným strážcem příběhu vaší rodiny či patronem místní komunity. Budeme rádi, když svoje dějiny budete sdílet právě s pražským sekvojovcem.

Lesy hl. m. Prahy jsou příspěvková organizace hlavního města Prahy. Staráme se o 2 900 ha pražských lesů, pečujeme o významné pražské parky, jako je Stromovka nebo Petřín a ve své správě máme také více než 300 km drobných vodních toků a 130 vodních nádrží. Provozujeme záchrannou stanici pro volně žijící živočichy, včelnice a v rámci ekologické výchovy spolupracujeme se školami a širokou veřejností.

Více na www.lesypraha.cz.

Pavla Vamberová