Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Ženy v cirkuse i cirkus v ženách

Sedmý ročník, akrobatky zavěšené sedm metrů nad zemí, sedm krát dvě novocirkusová představení, to je letošní mezinárodní festival současného cirkusu Fun Fatale. S podtitulem Ženy v cirkuse – cirkus v ženách nabídne ve dnech 11. – 29. dubna inscenace akrobatek z Francie, Švýcarska či Velké Británie, workshopy vzdušné a pozemní akrobacie i představení pro děti. Na celovečerní i kratší sólové projekty se mohou těšit diváci v Praze, Jihlavě a Bratislavě. Svěží novinkou nejen pro divadelní fanoušky je vizuál z dílny Adély Wiederlechnerové.

Hvězdou letošního ročníku je představení DRU francouzského souboru La June Compagnie, které, ačkoli mělo premiéru teprve v listopadu loňského roku, slaví jeden úspěch za druhým. Novátorský projekt Anny Le Bozec a Samanthy Lopez je kritiky pokládán za objev francouzského současného cirkusu, o čemž svědčí i zastoupení produkční skupinou En cirQuit. „Když vás zastupuje En cirQuit, vlastně už ničeho moc lepšího dosáhnout nemůžete. Je to opravdu přelomová show, ve které uvidíte akrobacii na hrazdě tak, jak jste ji ještě nikde jinde neviděli. Je to plné energie, vtipu, překvapení, ale také perfektní techniky a nových postupů. Navíc doplněné skvělým zpěvem obou performerek. Anna a Samantha u nás povedou také workshop na visuté hrazdě, který si já osobně nenechám ujít,“ láká nejen do hlediště dramaturgyně festivalu Eliška Brtnická, jejíž doménou je právě akrobacie na hrazdě.

Poprvé se na festivalu představí také Carli Jefferson, která ve svých projektech propojuje různé umělecké žánry od tance, přes hudbu, divadlo až po výtvarné umění. Britská performerka známá z působení ve skupině Stomp si pro diváky přichystala jedinečný koncert, který doprovodí cirkusová jam session v podání českých i zahraničních akrobatek.

Ze známých souborů se diváci mohou těšit na interaktivní představení No man‘s land oblíbených Collectif and then.., hravé Vejce vejci v podání Compagnie des Pieds Perchés nebo tématicky vážnou Enolu Elišky Brtnické. Chybět nebude ani každoroční oblíbený kabaret sestavený z kratších čísel účinkujících akrobatek.

Festival nabídne také jedinečnou možnost pro diváky. Ti si mohou na čtyřech workshopech vyzkoušet akrobacii na vlastní kůži. Pro děti je připraven workshop vzdušné i pozemní akrobacie, žonglování a dalších cirkusáren.

Fun Fatale 2018 pořádá KD Mlejn, o.p.s., ve spolupráci se spolkem Cirkus Mlejn, divadlem DIOD Jihlava a klubem A4-Priestor súčasnej kultúry Bratislava, za podpory MČ Praha 13, MHMP a Ministerstva kultury ČR. Více na www.funfatale.cz nebo na festivalovém facebooku Fun Fatale.

Tereza Johnová