Tamtam oslavil Světový den sluchu

V pondělí 3. března si Centrum pro dětský sluch Tamtam připomnělo Světový den sluchu, který upozorňuje na význam sluchu v našem každodenním životě. Návštěvníkům představilo svoje služby pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením dnem otevřených dveří a nabídlo osvětový program přibližující význam péče o sluch a důležitost prevence jeho poškození. Na prohlídku Tamtamu se přišly podívat také děti z nedaleké mateřské školy.
Nejprve si užily představení spolku Oukej - s prvky českého znakového jazyka. Poté se rozdělily do skupin a procházely jednotlivými stanovišti. Navštívily terapeutickou místnost pro snoezelen, dozvěděly se o tom, jak pečovat o svůj sluch, a vyzkoušely si odezírání. Naučily se také několik znaků z českého znakového jazyka. Osvětový program byl zaměřen i na základy komunikace s neslyšícími kamarády. S těmi se na závěr setkaly na zahradě bilingvní mateřské školy PIPAN. Na ty, kteří nemohli přijít na den otevřených dveří do Tamtamu osobně, zacílil Tamtam prostřednictvím sociálních sítí s kampaní Pečujte o sluch, začněte u sebe! Ta seznámila veřejnost se zkušenostmi a doporučeními několika osob, které nahrály své projevy do videa, aby povzbudily k péči o sluch ostatní.
Tamtam se kampaní zaměřil na osobní odpovědnost každého z nás a možnosti, jak můžeme aktivně chránit svůj sluch (například při hokejových zápasech, hlasitých koncertech apod.) a ovlivnit v tomto směru i ostatní. Cílem je uvědomit si důležitost zdraví svých uší a sluchu a inspirovat druhé ke změně chování, aby si chránili sluch před hlasitými zvuky, předcházeli ztrátě sluchu a pravidelně si sluch kontrolovali. V případě podezření na ztrátu sluchu pak navštívili ORL lékaře nebo foniatra.
„Nevýhodou sluchového postižení je, že není na první pohled vidět. Řada lidí neví, že existuje, dokud se nesetkají s někým neslyšícím či nedoslýchavým nebo se jim nenarodí dítě s vadou sluchu,“ říká Jana Fenclová, ředitelka Centra pro dětský sluch Tamtam, a upozorňuje, že na Tamtam se mohou rodiče obrátit i bez žádanky od lékaře, jen s pouhým podezřením, že se sluchem jejich dítěte není něco v pořádku.
Centrum pro dětský sluch Tamtam, Hábova 1571, 155 00 Praha 5, www.tamtam.cz, www.idetskysluch.cz, telefonická linka prvního kontaktu pro rodiče: 605 100 400, e-mail: poradna@tamtam.cz