Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Kalendář akcí květen

Úterý 5. 4. – neděle 8. 5.

Tropičtí motýli budou poletovat skleníkem Fata Morgana
Botanická zahrada hl. m. Prahy, Trojská 196, Praha 7 – Troja

Jako každý rok přiletěli do skleníku Fata Morgana motýli. Těšit se můžete na opravdu zajímavé tropické krasavce. Viděli jste na vlastní oči jednoho z nejrychlejších motýlů na světě nebo toho, který by se nejraději vrhl na jakoukoli skleničku s alkoholem? Nejen tyto motýly budete moci obdivovat na výstavě motýlů, která tentokrát nese název Lehkost motýlích křídel. Patronem výstavy je charitativní organizace Debra, jejímiž klienty jsou lidé trpící nemocí motýlích křídel. Více na www.botanicka.cz.


Neděle 10. 4. – středa 11. 5.

Obrázky s duší
Komunitní centrum sv. Prokopa, Nové Butovice

Zveme vás na prodejní výstavu obrazů Karly Kůlové. Více na www.karlakulova.cz.


Sobota 23. 4. – pondělí 30. 5.

Výstava Vrakáč
Galerie Bubec, Tělovýchovná 748, Řeporyje

Zveme vás na výstavu předního představitele pražské streetartové scény Michala Škapy. Autor zde prezentuje část svého díla, která zobrazuje svět vrakovišť, zapomenutých míst a krajin zasažených katastrofou. Hraje tím na určitou apokalyptickou strunu, zároveň ale také fascinuje tím, co dokáže člověk vyrobit a nahromadit.


Sobota 30. 4. • 16.00

Čarodějnice Prahy 13
Centrální park před MŠ v Bronzové ulici

Starosta David Vodrážka vás srdečně zve na letošní Čarodějnice Prahy 13. Připravena je nejen řada bezva soutěží, ale také skvělý doprovodný program. Vystoupí Michal Šindelář s bandem, Stanislav Hložek nebo Olga Lounová s bandem. Těšit se můžete také na šermířskou a maskotí show a soutěže o nej koště, nos a samozřejmě o nej čarodějnici. Přijďte se pobavit.


Sobota 30. 4. • 17.00

Pálení čarodějnic
U Spolkového domu, K Vidouli 727

SDH a MČ Praha 13 srdečně zvou všechny děti i dospělé na pálení čarodějnic, které bude probíhat pod bedlivým dohledem stodůleckých hasičů. Pro malé i velké budou připraveny soutěže o ceny, ta hlavní o „nejhezčí“ čarodějnici.


Sobota 30. 4. • 19.00

Čarodějnice opět na hrázi rybníka
Hráz rybníka v Třebonicích

SDH Třebonice zve všechny děti a příznivce na tradiční pálení čarodějnic se soutěží o ceny. Špekáčky zajištěny. Přijďte se pobavit.


Pondělí 2. a úterý 3. 5. • 18.00

Cesta do Fantázie
Aula Německé školy v Praze, Schwarzenberská 1/700

Hudební divadlo pro děti a dospělé. Účinkují děti 3. a 4. třídy Německé školy v Praze. Vstupné dobrovolné. Více na www.dsp-praha.cz.


Pondělí 2. – sobota 7. 5.

Lužiny SOUsedé KULtury
Knihovna Lužiny, Archeologická 2256

V rámci projektu studentů FF UK se uskuteční týdenní akce, která má cizincům žijícím v Praze 13 prezentovat knihovnu jako vstupní bránu k jednodušší aklimatizaci s naší metropolí a ČR. Také jako místo, kde se mohou cizinci shromažďovat a přiblížit se prostřednictvím knihovní služby svojí kultuře. Týden aktivit bude samozřejmě přístupný i Pražanům. Na programu budou zajímavé přednášky, vícejazyčné prohlídky knihovny, kurzy češtiny atd. Vše završí sobotní slavnost. Celotýdenní program a více informací získáte na www.mlp.cz/cz/akce.


Středa 4. – sobota 7. 5.

Pojďte stavět z Lega aneb Co s půl tunou kostiček
Křesťanké centrum Luka, Mukařovského 1986 (metro Luka, z druhé strany prodejny Albert)

Pokud mají vaše děti ve věku 6 – 12 let rády stavění z Lega, tak je zveme na Legoprojekt. Na začátku budeme mít spoustu stavebnic a kostiček a výsledkem by mělo být postavení městečka zhruba 8 x 3,5 metru. A když už vše postavíme, tak se tím pochlubíme! Společné stavění bude probíhat vždy od 15.00 do 18.00, v sobotu od 10.00. Potom proběhne slavnostní odhalení hotového městečka. Každého stavění se může zúčastnit pouze 32 stavitelů, proto je potřeba se dopředu přihlásit na www.13ka.cz.


Čtvrtek 5. 5. • 9.00

Pietní akt k výročí Pražského povstání
U pomníku obětem válek, Kovářova ul., Stodůlky

Položením věnců k pomníkům ve Stodůlkách, poté na Vidouli a v Třebonicích si připomeneme 71. výročí konce 2. světové války. Dosud největší válečný konflikt v dějinách lidstva si vyžádal více než 60 milionů obětí.

 

Čtvrtek 5. 5. • 15.00

Butovický zajíček 2016
Hřiště FZŠ Mezi Školami 2322

Jako každým rokem pořádá Mateřská škola Pohádka za účasti MČ Praha 13 a ve spolupráci s SK Aktis Praha atletické závody družstev (5 chlapců a 5 dívek) mateřských škol. Přihlášky a informace na tel. 774 675 652, katerinajindrichova@centrum.cz.


Čtvrtek 5. – pondělí 9. 5.

Bitva národů
Aréna na Petříně

Na pražském Petříně vypuknou začátkem května zuřivé boje mezi několika středověkými armádami z celého světa. Ty se utkají o titul mistra světa ve středověkém kontaktním boji. Bitevní aréna, která vyroste při příležitosti konání sedmého ročníku mistrovství světa – Bitvy národů (Battle of the Nations), bude hostit desítky týmů z více než třiceti států. Mezinárodní klání se v České republice uskuteční již podruhé v řadě. Účastníci a týmy budou obývat přilehlý dobový tábor, ve kterém bude k vidění středověký život. Chybět nebude ani pestrý kulturní program, při kterém si přijdou na své všechny generace návštěvníků. Kompletní program najdete na www.bitvanarodu.cz. Vstupenky na tuto unikátní akci si můžete zakoupit na www.ticketpro.cz.


Sobota 7. 5. • 15.00

Sezona soutěží začíná
Sportovní areál v Třebonicích

Sbor dobrovolných hasičů Třebonice zve své příznivce na první letošní hasičské soutěže po zimě v Praze. Jde o Memoriál Vl. Nového a M. Bubníka v požárních útocích, která je určena pro dospělé.


Neděle 8. 5.

Svátek matek v Globusu
Hypermarket Globus Praha – Zličín, Sárská 5/133

V neděli 8. května od nás obdrží 400 maminek květinu ke svému svátku.


Středa 11. 5. • 17.00

Květinový den
Obřadní síň radnice Prahy 13, Sluneční nám. 13

Děti z FZŠ prof. Otokara Chlupa vás zvou na slavnostní koncert v rámci projektu Český den proti rakovině. Sbory Noctuella, Kulíšci a Sovičky chtějí tradičně podpořit Květinový den pořádaný Ligou proti rakovině. Vybrané vstupné, minimálně 20 Kč za osobu, bude zasláno na konto pořadatele sbírky, kterým je Liga proti rakovině Praha, Na Truhlářce 100/60, Praha 8.


Středa 11. 5. • 19.30

Pavel Šporcl pro Diakonii Praha
Sál vinohradského sboru ČCE, Korunní 60, Praha 2

Srdečně vás zveme na benefiční koncert houslisty Pavla Šporcla. Výtěžek z koncertu bude využit na úpravu zahrady pro klienty střediska Diakonie v Praze 13. Vstupenky si můžete rezervovat na tel. 739 246 347, vstupenky@diakonie-praha.cz nebo osobně v knihkupectví Kalich, Jungmannova 9, Praha 1. Více na str. 23.


Čtvrtek 12. 5. • 16.00 – 20.00

Vohradská divočina
Vedle Galerie Butovice

Na již osmém ročníku Vohradské divočiny budeme opět zapojovat klienty našich služeb do programu a realizace akce. Návštěvníky čeká bohatý program – DJ, workshopy od klientů i profesionálů (grafiti, parkour, kadeřnice, pletení náramků, dětský koutek). Probíhat bude také turnaj ve stolním fotbálku a taneční soutěž. Nabídka činností pro návštěvníky bude zpestřená o různé pohybové aktivity jako například slackline a megabubliny. Akce je zdarma, bez drog, bez alkoholu, bez agrese.


Čtvrtek 12. 5. • 18.30

Panelová diskuze na téma Jsem online, tedy jsem!
Církev bratrská v Praze 5, Vrázova 4

Jsou sociální sítě opravdu nebezpečné? Ohrožuje Facebook, youtube, twitter a moderní technologie člověka? Jaký je reálný vliv digitálních technologií na psychiku člověka a mezilidskou komunikaci? Hosty budou psycholog a autor mnoha knih Jeroným Klimeš, lektor primární prevence na školách pod mezinárodní křesťanskou organizací ACET a lektor Národního centra bezpečnějšího internetu Vladimír Vácha a teolog a kněz Josef Ptáček.


Sobota 14. 5. • 9.00

Halda 2016
Centrální park Prahy 13

Druhou květnovou sobotu se v Centrálním parku uskuteční pod záštitou zástupce starosty Petra Zemana 2. ročník sportovního dne Halda 2016. Tato celodenní akce je součástí „Praha hlavní evropské město sportu 2016“, je určena široké veřejnosti a bude oslavou nejen sportu ale i volnočasových aktivit. Tradičně se můžete těšit na atraktivní závody na horských kolech a v krosovém běhu všech věkových kategorií, pro ty nejmenší bude připraven oblíbený závod odrážedel. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program pro celou rodinu a dokonce i pro vašeho čtyřnohého mazlíčka. Pořadatelé společně s partnery akce připravují i několik novinek a zážitků, které opravdu stojí za to. Výtěžek ze startovného z obou závodů, Halda MTB XC a ABSL Grafton Run, bude věnován na podporu sociálně hendikepovaných dětí prostřednictvím projektu Sport pomáhá. Více informací a časový harmonogram naleznete na www.sportpomaha.org/halda.


Sobota 14. 5. • 9.00

Májové setkání nemocných a starších
Komunitní centrum sv. Prokopa, Nové Butovice

Farní charita Stodůlky vás srdečně zve na (netradiční) májové setkání starších a nemocných obyvatel Prahy 13. Zahájíme je v 9.00 společnou májovou pobožností a budeme pokračovat společenským programem a posezením na terase. Těšíme se na vás.


Středa 18. 5. • 9.30

Pojďte na návštěvu do Třebonického pivovaru
Sraz před Lukášem, Trávníčkova 1746

MČ Praha 13 a Středisko sociálních služeb Prahy 13 ve spolupráci s organizací Senior Help pořádají další výšlap pro seniory. S hůlkami Nordic Walking se jde na návštěvu Třebonického pivovaru spojenou s degustací zlatavého a možná i černého moku. Sraz je v 9.30, start v 10.00. Trasa měří necelé 4 km. Kromě prohlídky pivovaru si můžete udělat i krátkou exkurzi po bylinkové zahrádce, která je hned vedle. Nejpozději do 16. 5. je třeba nahlásit svoji účast Aleně Hrabětové na tel. 725 393 061, 222 543 021 nebo osobně v kanceláři střediska. Účastnický poplatek je 20 Kč. Více na www.sssp13.cz.


Čtvrtek 19. 5. • 15.00

Kreativní dílničky
Mateřská škola Mezi Školami 2323

Srdečně zveme všechny nově přijaté děti s jejich rodiči i děti, které k nám do školky už chodí, na kreativní dílničku a 20. června od 16.30 na zahradní slavnost. Využijte možnost seznámit se s personálem a prostředím naší školky. Budeme se na vás moc těšit.


Úterky 24. 5. a 21. 6. • 19.00

Dialogy s historií – cyklus přednášek pro veřejnost
Hotel U České koruny, Nad náměstím 105, Řeporyje

Nové, co vzniká, by mělo vést dialog s tím, co už tu bylo. Měl by být veden dialog s historií s vědomím, že to je odkaz do budoucnosti. Na každou přednášku je pozván host – činný architekt, teoretik, popularizátor architektury, který představí stavění ze svého úhlu pohledu. Více na www.bubec.cz.


Sobota 28. 5. • 10.00

Vyjížďka na 100 kilometrů
Sraz poblíž zastávky K Fialce, bus č. 164

Cyklistický spolek Stodůlky pořádá XVII. ročník vyjížďky, která není myšlena jako závod. Jede se v jedné skupině. Cíl vyjížďky je u Restaurace U Petrů ve Stodůlkách nebo bude upřesněn během vyjížďky. V případě špatného počasí se akce uskuteční v neděli 29. 5. v 10.00 hod. Více  informací včetně mapy vyjížďky získáte na css@csstodulky.cz.


Sobota 28. 5. • 10.00 – 17.00

Májová umisťovací výstava koček
Spolkový dům, K Vidouli 727

Kočičí útulek Srdcem pro kočky, z.s., pořádá třetí Májovku – umisťovací výstavu koček bez domova. K účasti byla pozvána řada organizací pečujících o opuštěná zvířata. O nový domov se bude ucházet mnoho opuštěných kočiček. Vystavovatelé budou kromě kočiček k adopci nabízet ve svých charitativních obchůdcích i různé zboží. Součástí výstavy bude také veterinární poradna a jako doplňkový program dílnička pro děti.


Neděle 29. 5.

Badmintonový turnaj pro děti
Jeremi sport, Jeremiášova 2581/2

Přihlaste se na badmintonový turnaj pro děti, který pořádá Sportovní klub Panteři Kladno a ATT Sport. Turnaj, který se koná pod záštitou starosty Davida Vodrážky, je celodenní. Děti budou podle věku rozděleny do tří herních kategorií. Registrace a jakékoli informace na tel. 737 175 370, panterikladno1@seznam.cz. Více také na str. 15.


Neděle 29. 5. • 14.00

Dětský den
U Spolkového domu, K Vidouli 727

Sbor dobrovolných hasičů Stodůlky a MČ Praha 13 srdečně zvou všechny děti i jejich rodiče na oslavu svátku dětí. Na ty čeká spousta dovednostních soutěží a velké množství zajímavých cen. Občerstvení zajištěno.


Pondělí 30. 5. • 13.00 – 18.00

Veletrh sociálních služeb
Před radnicí na Slunečním náměstí, Nové Butovice

Na veletrhu představí své služby 25 organizací, které zajišťují pro obyvatele Prahy 13 například pečovatelskou službu, terénní programy, osobní asistenci apod. Vystavovatelé prostřednictvím infostánků představí své služby, bude zde také možnost zakoupit si výrobky z chráněných dílen. Pohoštění pro návštěvníky připraví sociální podnik bar Bílá vrána. Na veletrh naváže výstava sociálních služeb v atriu radnice, která bude v úředních hodinách přístupná až do pátku 10. června.


Úterý 31. 5. • 18.00

Houslový recitál Ludmily Pavlové
Obřadní síň radnice, Sluneční nám. 13

Klavírní spolupráce Stanislav Gallin, na programu jsou skladby K. Horké, A. Dvořáka a B. Smetany. Více na www.ludmilapavlova.cz.
Středa 1. 6.

Oslava Mezinárodního dne dětí
Hypermarket Globus Praha – Zličín, Sárská 5/133

Zajděte se svými ratolestmi oslavit svátek dětí. Otevřeno je od 8 do 22 hodin.


Čtvrtek 2. 6. • 15.00

Den dětí Prahy 13
Centrální park Prahy 13

Také letos mohou děti v Centrálním parku oslavit svůj svátek. Čeká na ně například Jů a Hele, zpěvačka Šárka Marková, westernový jezdec na koni Jimmy Magura s Marsem, Albertík, ale také spousta zábavy a nejrůznější soutěžní klání o báječné dárky. Občerstvení je zajištěno. Akce se koná pod záštitou starosty Davida Vodrážky.


Sobota 4. 6. • 9.00

O pohár starosty Prahy 13
Sportovní areál Třebonice

Pod záštitou starosty Davida Vodrážky proběhne 3. ročník soutěže pro hasičskou přípravku od 3 do 6 let. Disciplíny jsou upravené pro jejich věkovou kategorii. Přijďte se podívat na hasičský potěr.


Sobota 4. 6. • 9.00 – 16.00

Havajský jarmark
Mateřská škola Havaj, Mezi Školami 2482, Nové Butovice

Budete mít možnost koupit si ručně dělané výrobky, pochutnat si na domácích dobrůtkách a cukrové vatě a ve 13.00 se podívat na vystoupení klauna.