Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Neslyšící děti proměnily Valdštejnskou zahradu

Valdštejnská zahrada ožila 12. září rejem pohádkových bytostí a umožnila malým i velkým návštěvníkům vstoupit do světa pohádek. Zábavné odpoledne plné her a tance si užívaly dvě stovky dětí se sluchovým postižením. Společnosti jim dělali skřítci, víly a další tajuplné bytosti. Všechny aktivity byly tlumočeny do českého znakového jazyka.

Akci pro rodiny s dětmi uspořádalo Centrum pro dětský sluch Tamtam a Informační centrum rodičů a přátel sluchově postižených. Tamtam pomáhá rodinám dětí s vadami sluchu již 32 let. Poskytuje jim komplex bezplatných, vzájemně provázaných sociálních a poradenských služeb a podporuje rodiny v hledání cesty ke komunikaci a k všestrannému rozvoji dítěte. Realizuje i řadu projektů podporujících včasnou pomoc dětem.

Spoustu legrace si děti i jejich rodiče užili s klaunem a mimem Michalem Nesvadbou, který svým vystoupením potvrdil, že komunikovat se dá velmi dobře i beze slov. Tanečník a choreograf Marek Dědík zase všechny přítomné přesvědčil o tom, že z tance se mohou radovat i neslyšící děti. Sokolník Leon představil desítku dravých ptáků a sov. Pro malé návštěvníky byly připraveny dílničky a kreativní workshopy, kde si mohly vyzkoušet svoji fantazii a zručnost. Bystrou mysl si zase procvičily při hledání pokladu podle pohádkové mapy. Na konci putování všechny čekal poklad.

Díky podpoře místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Jiřího Oberfalzera a předsedy Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR MUDr. Romana Krause, MBA, kteří nad akcí převzali záštitu, se pohádkové odpoledne mohlo uskutečnit v krásném prostředí Valdštejnské zahrady. Slavnost se konala za přispění Ministerstva kultury, Senátu Parlamentu ČR, MČ Praha 13, Nadace umění pro zdraví, Kolektory Praha, a.s., a dalších podporovatelů.

Lucie Křesťanová