Výživné
Se začátkem školního roku se rodičům rapidně zvýšily výdaje. Ze školy děti přináší seznamy dalších a dalších věcí, které se musí dokoupit, seznam příspěvků, které se musí škole zaplatit. Zvlášť pro samoživitele to může být velmi obtížná situace.
Co když k tomu všemu ještě druhý rodič nehradí výživné a neplní si tak své povinnosti tak, jak má? Anebo výživné hradí, ale je nedostatečné?
V případě, že výživné je sice placeno tak, jak bylo domluveno, ale nepostačuje na veškeré výdaje a druhý rodič se nechce domluvit na jeho zvýšení, pak je třeba se obrátit k soudu se žádostí na zvýšení výživného.
V tomto případě však je třeba vzít v potaz i to, kdy naposledy bylo výživné zvýšeno či určeno.
V zásadě lze žádat o zvýšení výživného v případě, že došlo ke změně poměrů. Mezi to se počítá i plynutí času, např. uplynuly 3 roky, tak se má za to, že došlo ke změně poměrů. Změnou poměrů může být i změněný zdravotní stav nebo nástup do nové školy.
Výživné se právě pak určuje i s přihlédnutím k výdajům na školní pomůcky, kroužky atd.
Co když jde o případ, kdy je výživné sice určeno v dostatečné výši, ale není placeno?
Pak je na místě podat návrh na exekuci, a pokud ani v tomto případě není žádné výživné vymoženo a situace trvá delší dobu, mohlo by se jednat o trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy je možné se obrátit na policii.
To je samozřejmě situace, která se nevyřeší ze dne na den a nějakou dobu trvá.
V takových případech je zde náhradní výživné. Jestliže má rodič rozhodnutí soudu o výživném pro dítě a je vedeno exekuční řízení nebo řízení o soudním výkonu rozhodnutí, kterým je vymáháno dlužné výživné, tak je možné se obrátit na úřad práce s žádostí o náhradní výživné.
Náhradní výživné se pak stanoví jako rozdíl mezi částkou měsíčního výživného určeného v soudním rozhodnutí a výživného, které rodič skutečně uhradil. Max. výše náhradního výživného je 3 000 Kč.
Náhradní výživné lze ale poskytovat max. po dobu 48 měsíců.
Jsou i případy, kdy je v rozsudku stanoveno, že se rodič zavazuje platit výživné v určité výši a podílet se na dalších nákladech. Bohužel v takovémto případě se nejedná o část, která by byla následně vymahatelná v exekučním řízení, ale pouze o závazek, který nikterak po druhém rodiči, když ho odmítne plnit, nelze vymoci.
Proto při návrhu na určení výživného a případně u návrhu na zvýšení výživného je třeba tuto výši požadovat právě se započtením veškerých nákladů, které dítě může mít a které pravidelně mívá, tedy včetně různých kroužků, táborů a soustředění.