Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Festival současného cirkusu Fun Fatale

Tanec s diabolem, akrobacii na kole, propojení cirkusu a nových médií nebo neopakovatelnou site-specific performance v prostorách bývalého bazénu – to vše nabídne osmý ročník mezinárodního festivalu současného cirkusu Fun Fatale. Ve dnech 13. až 17. března představí v Klubu Mlejn inscenace předních akrobatek z Finska, Švýcarska nebo Spojených států amerických. Celovečerní i kratší sólové projekty v podání výhradně ženských interpretek doplní přenáška věnovaná dramaturgii v současném cirkuse, workshopy vzdušné i pozemní akrobacie či představení pro děti.

Jedinečnou podívanou nabídne představení Natelie Reckert s názvem Natalie Inside Out, které za pomoci nových médií zkoumá vztah mezi skutečným a zprostředkovaným tělem. „Ve svém uměleckém výzkumu se Natalie vydala cestou interaktivních technologií, kdy prolínáním živé akrobatické performance, extrémně detailního zpomaleného záběru a mluveného slova přetváří pohyb na krajinu promítanou na plátno. Vzniklo tak dílo zcela ojedinělého formátu na pomezí divadla a přednášky o mechanice lidského těla, které však autorka podává s vtipem a velkou dávkou poezie,“ láká diváky dramaturgyně festivalu Eliška Brtnická.

Poprvé se na festivalu představí americká hadí žena Julie Bergez, která vystupovala se známým souborem Cirque du Soleil. Pro české diváky přichystala krátkou sólovou inscenaci a workshop taneční akrobacie a kontorsionistiky, na němž si diváci mohou tento druh pohybu vyzkoušet na vlastní kůži. Nabídku workshopů letos doplní akrobacie na chinese pole pod vedením Gemmy Palomar. Překvapivá osmiminutová choreografie LINE pro dvě struny, dvě tyčky a diabolo v podání Solveig Weyeneth uvede přednášku uznávané české teoretičky nového cirkusu Veroniky Štefanové. Ta se zaměří na diskutované téma dramaturgicko-režijního přístupu k novému cirkusu v České republice. Nebude chybět ani tradiční Kabaret složený z kratších čísel účinkujících akrobatek, který zakončí koncert kapely Šarivary s živou cirkusovou jam session.

Dětské diváky tentokrát netradičně pozveme do tělocvičny. „Inscenace Sokol finské akrobatky Ilony Jäntti, která se netají svou fascinací sokolským hnutím, je unikátní především v tom, že rozvíjí pohybovou imaginaci v rámci prostoru, který je dětem dobře znám, snadno se s ním ztotožní a mohou tak získat novou motivaci k pohybovým aktivitám. Vybavení tělocvičny performerka zcela novátorsky využívá především ke vzdušné akrobacii,“ dodává dramaturgyně festivalu.

Podrobný program festivalu vč etně informací o vstupenkách a workshopech najdete na www.funfatale.cz nebo na festivalovém facebooku Fun Fatale.

Eva Roškaňuková