Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Ulic a uliček je mnoho, ale jen jedna je Zlatá

Historie Zlaté uličky, jednoho z klenotů Pražského hradu, se začala psát před 420 lety, kdy císař Rudolf II. dovolil střelcům hlídajícím Pražský hrad, aby si postavili u hradní zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou své skromné příbytky. Malé domečky přistavěli do hradebních oblouků obranné zdi, kterou kolem roku 1500 postavil Benedikt Rejt z Pístova.

„Zlatá ulička je svým způsobem unikát, protože vznikla jako zastavěná parkánová hradba,“ říká mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek, který nás Zlatou uličkou provázel. „Žili zde nejrůznější obyvatelé – různí řemeslníci, čeleď, kromě jiného zlatníci, díky kterým dostala ulička své jméno. Ti se tu zdržovali hlavně proto, že tady platili nižší daně než ve městě. Původně Zlatou uličku a její barevné domky obývala chudina, ve 20. století se tady ale začaly objevovat osobnosti opravdu zvučných jmen. Asi nejznámějším je Franz Kafka, který obýval domeček číslo 22. Dalšími zajímavými osobnostmi byli například amatérský historik pan Kazda, který v domečku číslo popisné 12 uschoval mnoho kopií československých filmů, které tady také promítal, nebo vyhlášená pražská kartářka a jasnovidka Matylda Průšová, známá jako Madame de Thébes. Ta, protože předpovídala pád Třetí říše, byla zatčena gestapem a umučena. Známých osobností, jejichž jméno bylo na čas se Zlatou uličkou spojeno, bylo ale daleko víc.“

Poslední obyvatelé opustili Zlatou uličku v 50. letech 20. století, kdy jejich domečky vykoupila kancelář prezidenta Československé socialistické republiky. Ta potom nechala celou uličku památkově upravit. Barevné řešení fasád tehdy navrhl Jiří Trnka. Současnou podobu dala jednomu z nejmalebnějších pražských míst rozsáhlá rekonstrukce v letech 2010–2011, kdy byly v devíti domcích z šestnácti zřízeny stálé expozice. „Autoři se snažili ukázat, jak tu žili obyvatelé v průběhu staletí,“ dodává David Šebek. Krčma, domek švadlenky, bylinkářky i všechny ostatní budí dojem, že si jejich majitel právě někam odskočil. A to byl cíl. Zajímavá je ale také obranná chodba, kde je brnění a zbroj a potom ještě jedna expozice. Ta je sice historickou mystifikací, ale k uličce patří. Je to dvoupatrová alchymistická dílna.“

V zimní sezoně je otevřeno od 9 do 16 hodin, v letní od 9 do 17 hodin. Návštěvníci musí počítat s tím, že vstupy do objektů na Pražském hradě jsou zpoplatněny. Cena se odvíjí od toho, jaký okruh si kdo zvolí.

Eva Černá