Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

ČTVRTÉ VÝROČÍ AKESO POLIKLINIKY

AKESO POLIKLINIKA v Nových Butovicích již čtyři roky zajišťuje špičkové zdravotnické služby a neustále rozšiřuje své specializace. Kompletní informace a aktuální novinky čtenářům STOPu prozradil ředitel polikliniky Mgr. Jiří Pichlík.


Pane řediteli, jsou to čtyři roky od otevření původně Diagnostického centra Nemocnice Hořovice, jak se dnešní AKESO POLIKLINIKA jmenovala. Co všechno se za ty čtyři roky změnilo?

Původní koncept, se kterým jsme Diagnostické centrum otevírali, byl nabídnout kompletní zdravotnické služby pro děti i dospělé v přímém propojení s Nemocnicí Hořovice. Tento záměr se nám podařilo zrealizovat v plné míře během prvního roku a postupně se naše služby rozšiřovaly. Poptávka po zdravotnických službách byla a je stále velká, a proto se i naše poliklinika neustále rozšiřuje. Mimo jiné u nás klienti najdou ambulance stomatologie, ortodoncie, neurologie, chirurgie či ortopedie, ordinace praktických lékařů pro dospělé i pro děti a v rámci našich rehabilitačních ambulancí se o ně postaráme díky prvotřídní přístrojové péči. V našich prostorách klienti dále najdou i např. plastickou a estetickou medicínu. Nabídka našich ambulancí se neustále rozšiřuje.

Slavíte čtvrté výročí otevření, na co se mohou pacienti těšit?

Slavíme jak jinak než otevřením nových ordinací. V červnu ke čtvrtým narozeninám otevřeme v přízemí budovy B zbrusu nové ordinace dermatologie a estetické medicíny. K dispozici zde bude nejnovější digitální dermatoskop, laser a celá řada dalších moderních přístrojů, vynikající lékaři a špičkový odborník na léčbu alopecie. Aby naši pacienti měli možnost si své léky vyzvednout přímo v prostorách polikliniky, otevřeme pro ně lékárnu z naší sítě SENIMED, kde jim budou k dispozici nejen léky na předpis, ale také doplňky stravy přímo z naší lékárenské divize. I nadále jsou jim k dispozici i rehabilitace v 11. patře budovy D, kde už dva roky sídlí naše fyzioterapie s nejmodernějším přístrojovým vybavením, které neustále doplňujeme dle nejmodernějších trendů. Obecně platí, že každý rok se snažíme naše služby zlepšovat, a velmi si vážím toho, že se nám to daří a máme možnost naše služby i prostory rozšiřovat.


Velkou výhodou je fakt, že jste součástí zdravotnického holdingu AKESO, a máte tak k dispozici přímé spojení na další partnerská pracoviště. Hořovická i berounská nemocnice se dlouhodobě těší velmi dobré pověsti a jezdí tam i mnoho pacientů nejen ze středních Čech, ale i z Prahy...

Původní myšlenka otevřít Diagnostické centrum v Praze vycházela z faktu, že do hořovické nemocnice dojíždělo velké množství pacientů z Prahy a celých středních Čech. Logicky z toho vyplynulo, že komplexnější zdravotní péče zde chybí a realita tento fakt už jen potvrdila. Jsme zde blíže k pražským pacientům, kteří do Hořovic a Berouna jezdili i na vyšetření, která provádíme běžně právě zde. Ušetříme jim tak nejen čas cestováním, ale zajistíme i provázanost na nemocniční zařízení. Například když pacient potřebuje ortopedický zákrok. V rámci AKESO POLIKLINIKY mu zajistíme vyšetření, stanovíme diagnózu, zajistíme kompletní předoperační vyšetření. Do nemocnice pak jede jen na samotný operační zákrok, je-li nutný. A na další kontroly a rehabilitace už zase chodí k nám do Butovic. Zkušenosti z provozu velkého zdravotnického zařízení se samozřejmě vyplatily při plánování jednotlivých ordinací, vyšetřovacích a zobrazovacích metod. Není nutno jezdit například na rentgen, magnetickou rezonanci nebo ultrazvuk do nemocnice, která zajišťuje operační zákroky a urgentní péči.

Stomatologii jste otevírali před půl rokem, obecně je považována za nedostatkovou službu, máte stále volné kapacity a přijímáte nové pacienty?

Stomatologii u nás najdete v pravém křídle čtvrtého patra budovy A. Pacientům nabízí kompletně a špičkově vybavenou stomatologii pro celou rodinu, včetně dentální hygieny, ortodoncie, implantologie, parodontologie, zubní chirurgie i poradny pro čelistní kloub.

Plánujeme zde další rozšiřování kapacit, začít částečný víkendový provoz a tolik potřebnou zubní pohotovost a ano, nové pacienty stále přijímáme. V rámci preventivních programů intenzivně spolupracujeme také s radnicí a v místních školách pravidelně připravujeme akce týkající se dentální hygieny, naposledy proběhlo unikátní 3D skenování chrupu přímo ve třídách a všichni mohli během pár minut zjistit, v jakém stavu jejich chrup je a jak o něj následně pečovat. Prevence je velmi důležitou součástí naší práce a čím dříve se ji člověk naučí praktikovat, tím lépe.


Jaké zdravotnické služby v současné době poskytujete?

Dnes se dá říci, že téměř všechny a ty, co nejsou přímo zde na poliklinice, umíme efektivně propojit s nemocnicemi v Hořovicích a Berouně. Neustále posilujeme ordinace praktických lékařů, od ledna opět přijímáme pacienty a zájem je stále obrovský, za tři měsíce se nově registrovalo tři sta pacientů a výhledově budeme otevírat další kapacity. Speciálně v Praze je v posledních letech mnoho lidí bez praktického lékaře. Jak stárne populace, stárnou bohužel i lékaři a stovky lidí se ocitají bez pravidelné péče. Posilujeme také gynekologii s přímým propojením na Porodnici Hořovice. Primářka neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice a manažerka porodnice MUDr. Milena Dokoupilová k nám jezdí na pravidelné a bezplatné semináře pro nastávající maminky, kde informuje o tom, co je čeká a na co je dobré se připravit. Registrovat se může každá nastávající maminka na našich webových stránkách. Další naší specialitou je špičková gastroenterologie pro děti, pro které v případě nutnosti zajistíme šetrnou kolonoskopii nebo gastroskopii v Hořovicích. Nově je k dispozici neurologie pro dospělé včetně EMG i EEG a léčba pacientů se spasticitou končetin (např. po cévní mozkové příhodě, dětské mozkové obrně, u nemocných s roztroušenou sklerózou…), která probíhá v kooperaci s Rehabilitační nemocnicí Beroun a Nemocnicí Hořovice. Ordinací máme otevřeno mnoho a věřím, že nejen obyvatelům Prahy 13 přinášíme maximální péči.

V poslední době se často mluví o jednodenní chirurgii, kdy pacient s určitou diagnózou stráví jeden den v nemocnici na zákroku, bez nutnosti hospitalizace.

Jednodenní chirurgie je velmi efektivní a pro pacienty příjemný způsob, jak řešit určité typy zákroků. Právě pro tyto případy jsme nově připravili takzvané indikační ambulance chirurgie a ortopedie, které jsou bránou k jednodenní chirurgii v Berouně. Například chirurgická ambulance disponuje čtyřmi špičkovými operatéry, kteří v našich prostorách pacienta vyšetří, a pokud je nutný chirurgický zákrok, přímo zde provedou všechna předoperační vyšetření a v nejbližším možném termínu zákrok zajistí v berounské nemocnici. Kontrolu a následnou péči již pacient opět absolvuje u nás. Jedná se hlavně o operace žlučníku, kýl nebo tukových cyst a křečových žil. Na stejném principu pracuje také indikační ambulance ortopedie. Nabízíme rychlou a špičkovou péči, a protože poptávka je opravdu veliká, věřím, že naše služby jsou více než potřeba. Jsem rád, že jsou u nás naši pacienti spokojeni, což je znát na stále se zvyšující poptávce po našich službách.

Péče o dětské pacienty je specifická, najdou u vás veškeré služby, nebo je stále nutné jezdit na specializovaná pracoviště?

Pro nejmenší pacienty již poskytujeme v podstatě kompletní péči. Aktuálně máme zaregistrovaných více než dva tisíce dětí v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. Najdete zde i specializovaná pracoviště. Mezi nejvytíženější patří dětská chirurgie, kardiologie, ortopedie, alergologie, fyzioterapie, dětská gynekologie a psychologie.

Přímo na místě máme k dispozici nejmodernější vybavení, takže např. odběry i zobrazovací metody jsou pro naše pacienty ihned k dispozici a nemusíme je na běžná vyšetření posílat nikam jinam. Ušetříme jim tak spoustu času, a je-li nutný vetší zákrok, urychleně vše zajistíme v partnerské nemocnici v Hořovicích, kde je dětské oddělení. Péče o děti je velmi specifická a snažíme se pracovat tak, aby naši pacienti nemuseli čekat na pohotovosti spádových nemocnic a běžné úrazy nebo onemocnění mohli řešit přímo zde i v pátek odpoledne.

Taková šíře zdravotnických služeb vyžaduje adekvátní zázemí, máte dostatečný prostor pro svou práci?

Naše ambulance jsou pacientům k dispozici celý týden od rána až do pozdních odpoledních hodin, některé také o víkendech. Například magnetická rezonance je pro všechny pacienty v provozu až do 22 hodiny.

Chceme pacientům maximálně vycházet vstříc, a proto ordinační hodiny standardně nabízejí i odpolední termíny, zkracuje se tím doba objednání.

Rozšiřování služeb a ambulancí nás samozřejmě přivedlo i k rozhodnutí, že je třeba navýšit počet ordinací a hledat další prostory. Kvalita vyšetření a množství poskytovaných služeb tomu samozřejmě odpovídá.

Často slýcháme, že privátní zdravotnické zařízení je drahé, jak je to v AKESO POLIKLINICE?

Smluvně máme pokryty všechny zdravotní pojišťovny a nikdo se nemusí bát, že bude péče u nás stát horentní sumy. 97 % zákroků jdou tzv. na pojišťovny. Samozřejmě jsou zákroky a služby, například v rámci stomatologie, které pojišťovny nehradí

nebo jsou nadstandardní a pacient si je musí uhradit. S touto skutečností se ale setkáme v každém zdravotnickém zařízení. I tyto ceny se však snažíme držet na rozumné úrovni. Rovnátka například běžně rozkládáme do několika plateb, abychom tak pacientům nabídli maximálně vstřícná řešení.

Není tajemstvím, že v naší městské části připravujete zcela novou polikliniku, proč právě v Praze 13 a co vše zde bude pacientům k dispozici?

Osmipatrová budova s 12 tisíci m2 nabídne větší kapacitu i možnost realizovat menší výkony, jako jsou například karpální tunely nebo gastroskopie a kolonoskopie přímo na místě, bez nutnosti odesílat naše pacienty do nemocnic. Bude se jednat o zdravotnické zařízení výjimečné v mnoha směrech, ať už svou velikostí, vzhledem, instalací moderních AI řešení či komplexností péče. Nabídne pacientům to nejlepší ze současné medicíny, avšak je koncipováno tak, aby bylo i do budoucna schopno držet trend s rozvojem medicíny. Bude to zařízení, které zaujme pohledem zvenčí a nadchne po vstupu dovnitř. Naše zařízení se obecně vyznačují vysokým standardem a zde to nebude jiné. Kromě široké nabídky medicínských oborů nabídne i lékárnu, krásnou kavárnu a chybět nebude parkoviště pro pacienty. 

Lucie Steinerová