Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Do Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy je známou a oblíbenou turistickou destinací. My se však dnes nevydáme na Skalku ani do zámku, ale prozkoumáme méně známá místa. Z náměstí F. X. Svobody, kam dojedeme autobusem od Smíchovského nádraží, se vydáme od turistického rozcestníku po žluté za roh Alberta. Projdeme uličkami mezi pěknými domečky starší zástavby, posléze kolem starších činžáků. Vlevo mineme ZŠ a také velký sportovní areál patřící škole. Na druhé straně je hřbitov, do kterého vstoupíme druhou starší brankou a hned v levém rohu najdeme hrob místního autora Felixe Háje alias Marie Vágnerové rozené Černé, známé autorky knihy pro děti Kája Mařík. Postavu Káji Maříka zde nalezneme na vícero místech. Na kraji nedalekého Kytína stojí dřevěná socha a přímo v Mníšku najdete několik míst nesoucích jeho jméno. Jedním z nich je lavička na Skalce vpravo vedle kostela na zelené, pod náměstím můžete zajít do hostince U Káji Maříka, za Zámeckým rybníkem se lze projít ulicí Káji Maříka a v neposlední řadě na náměstí na budově městského úřadu je pamětní deska Marie Vágnerové, která v domě žila. Na rohu hřbitova zahneme doprava a podél hřbitovní zdi dojdeme na pěšinu se třemi kameny, mezi nimiž projdeme a pokračujeme dál stále rovně podél dálnice po levé ruce a navezeného protihlukového valu po pravé ruce. Na konci valu jdeme doprava kolem počmárané zdi, za kterou je hřiště. U kontejnerů před námi pokračujeme po pěšině mezi ploty domů. Vyjdeme v ulici Na Šibenici a zde jdeme doleva a pak do první odbočky doprava.

Jdeme kolem zeleného plotu, za nímž ulice pokračuje doprava, ale my se vydáme doleva po pěšině mezi křovím. Vyjdeme proti starší vile a zde pokračujeme doleva po lesní cestě, až dojdeme k domu s červenými vraty. U něho odbočíme doprava lesní pěšinou zhruba středem lesíku. Jdeme stále po ní a nikam neodbočujeme. Později se stočíme vpravo do ulice U Lesíka. Pokračujeme stále rovně po asfaltce mezi domy. Na křižovatce jdeme rovně, mineme autobusovou zastávku Na Madlenkách. V pravotočivé zatáčce míříme stále dolů do zákazu vjezdu. Vyjdeme u silnice, kterou přejdeme na protější stranu do zeleně k hydrantu, za ním jdeme prudce dolů lesní pěšinou jakousi roklí.

Ve svazích nad námi je vrchol Zlatý vrch. Nejdříve prudce sestupujeme, pak jdeme vrstevnicově, abychom pak zase klesali dolů k Zadnímu rybníku. Vlevo mineme prameniště s hnědými usazeninami potůčku, který zásobuje vodou Zadní rybník. Z naší strany je nad rybníkem prudší svah, po kterém jdeme dále, pak přejdeme hráz a můžeme posedět na travnatém břehu. Po odpočinku se vydáme dále k závoře a od ní dolů k Prostřednímu rybníku, kde probíhá revitalizace. Projdeme podél něho a jsme na kraji Mníšku. Rovně ulicí s dopravní značkou 30.

Po chvilce se napojíme na žlutou, po níž pokračujeme. Přejdeme po lávce nad odtokem ze Zámeckého rybníku, z níž je pěkný pohled na zámek, který určitě všichni znáte. Po žluté dojdeme na náměstí, kde se vlevo tyčí zámek se třemi věžemi.

Kdo chce, může zajít na jeho prohlídku. Další možností je jít rovně a dojít do cukrárny Jarolímek s velkým výběrem zákusků, chlebíčků, pečiva s příjemnými cenami. A kdo si chce dát oběd či pivo, může jít cestou nad kostelem sv. Václava, na rohu ulice odbočit vpravo a kolem městského úřadu dojít rovně do restaurace Sokolovna. Mimochodem i do kostela doporučujeme nahlédnout.

Pod ním stojí dřevěná socha rodáka, básníka a spisovatele F. X. Svobody, nad kostelem pak najdeme sochu svatého Jana Nepomuckého. Barokní kostel, zasvěcený hlavnímu patronu české země sv. Václavu, byl vystavěn v letech 1743-1756.

V interiéru jednolodního kostela se nacházejí barokní obrazy a sochy přenesené sem po roce 1950 ze zdevastovaného kostelíka a kláštera na Skalce. K nejcennějším patří obraz Petra Brandla Kající se sv. Maří Magdaléna a sochy klečící sv. Maří Magdalény a svatých poustevníků od řezbáře Jana Jiřího Bendla. Vedle kazatelny se nachází architektonicky cenný náhrobek hraběcí rodiny Unvertů, majitelů mníšeckého panství. Klasicistní dílo sochaře Václava Prachnera znázorňuje postavu zakladatele kostela Josefa z Unvertu, který je spolu se svým bratrem Janem a jeho manželkou Marií Annou vítán svými rodiči Václavem Ignácem z Unvertu a jeho chotí Marií Teresií. Kolem kostela je bývalý hřbitov s několika náhrobky, hřbitovní kaplí a čtyřmi nárožními kaplemi. Zvenku před hřbitovní kaplí stojí dřevěná socha Mnicha od Jitky Kůsové. Tato socha má připomenout legendu, podle které při výstavbě Mníšku pomáhali benediktinští mniši z kláštera na Ostrově u Davle. Ti na výstavbu vsi poskytli dřevo, a tak z vděčnosti za tuto pomoc byla ves nazvána Mníškem. Přejeme vám pěknou procházku, užijte si ji. 

KČT, odbor Praha–Karlov, oddíl TurBan, Marta Kravčíková