Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Štědrý den nemusí být noční můra

„Paní doktorko, v tomto roce od nás odešel manžel k jiné ženě. Zůstala jsem s dětmi sama, změnila práci a nevím, kam dřív skočit. Jakžtakž žijeme. Bojím se ale Vánoc. Nejsem si jistá, že dokážu dětem koupit ty dárky, po kterých touží. Bojím se být s nimi sama. Všechny rodiny budou spolu, my budeme opuštění...“

„Moje žena si našla jiného muže. Vánoce bude trávit s našimi dětmi u babičky a dědy. Celá rodina. S ním. Jen vyměnila figurky - mne za svého nového přítele. Já jaksi přebývám. Nevím, co budu dělat. Všichni známí budou trávit čas se svými rodinami. Je mi smutno...“

Vánoční čas je skutečně čas rodiny, pohody, vztahů. Naši představu o ideálním uspořádání sestavy u stromečku nebo při štědrovečerní večeři systematicky již od září masírují média a snaží se nás přesvědčit, že největší štěstí nás čeká, když koupíme co nejvíce dárků, nejlépe konkrétně od nich.

Ano, můžeme si říkat, že štěstí není o množství a ceně dárků, ale o pohodě mezi lidmi. Co když ale zrovna letos asi nebude...?

Představujeme si, jak v každém okně budou všichni láskyplně rozbalovat vzájemná překvapení a budou harmonicky šťastní. To je ale naše představa. Ta je málokdy shodná s realitou. Možná spousta vašich sousedů bude skutečně v celých rodinách, ale ta harmonie, klid a pohoda určitě nebude úplně všude.

Pocit toho, že jsme „normální“, většinou plyne z toho, když se porovnáváme s vrstevníky v našem okolí, v našem teritoriu. Kolik vrstevníků kolem nás má plnohodnotné kvalitní rodinné vztahy? Nejsou i někteří, kterým se také nepodařilo původní rodinu s dětmi udržet?A jak oni tráví vánoční svátky? A těm, kterým se to podařilo, opravdu jim je v jejich rodinách hezky a svátečně nebo se zrovna hádají a byli by nejraději sami?

Připravme se na danou situaci. Zeptejme se otevřeně, jak podobnou situaci řešili ostatní. Inspirujme se. Pokud nás někdo pozve ke štědrovečernímu stolu, není třeba ohleduplně odmítat. Nepotřebujeme v sobě živit pocit křivdy a ublížení. Chceme svůj život co nejlépe žít dál. Možná naše přítomnost u štědrovečerního stolu našich známých, kteří nás přizvali, přinese něco pěkného i pro ně. Stejně tak můžeme pozvat a uvařit my pro někoho jiného. Možná můžeme úplně změnit své zvyky a strávit Štědrý večer na večerní mši (ač jsme třeba ateisté) mezi ostatními lidmi. Možná se můžeme připravit na další vánoční dny se skupinou známých na horách. Jde o úhel pohledu. Negativní pohled  nám prožití svátků neulehčí. Když si připravíme plán, který může být jiný než šťastná harmonická úplná rodina u stromečku a u stolu, nebudeme se cítit tak zle. Nikdo nemá všechno a určitě za všemi rozzářenými okny na Štědrý večer nejsou jen šťastní a spokojení lidé ve společnosti těch, se kterými by chtěli být.

Nenechme se otrávit představou a diktátem normy a připravme si předem program, náplň, činnost, společnost tak, abychom se na Vánoce mohli těšit, i když budou třeba letos jiné než úplně tradiční a podle představ.


Příjemné prožití vánočních svátků všem čtenářům časopisu STOP :-).

Hana Jenčová, klinický psycholog, 602 805 633, hanajencova@seznam.cz, www.jencova.cz