Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Ze Strašnic na Žižkov mezi stromy a sochami

Na zastávce metra A - Skalka vystoupíme ve směru Český statistický úřad. Hned vlevo se dáme do parku, kde na žulovém podstavci stojí informační tabule a za ní roste velkolistá lípa republiky. Byla zde vysazena při příležitosti osmdesátého výročí založení Československé republiky. Po cestě dojdeme k sousoší Boženy Kodymové Strom života. Zde se dáme doleva do ulice Pod Strání. Na jejím konci odbočíme doprava, přičemž si můžeme prohlédnout budovu Metropolitní univerzity. Soukromá univerzita nabízí studium v češtině a v angličtině v humanitních, ekonomických a právních oborech. Zahneme doleva do Voděradské ulice a pak doprava do Krupské ke kostelu Neposkvrněného početí panny Marie autorů Synka a Hrdličky. Jindřich Synek vytvořil projekt odkazující na konkrétní křesťanské myšlenky. Vnější tvar stavby vyvolává představu stanu a připomíná příběh o putování Židů na poušti ze Starého zákona. Interiér je tvořen jednoduchou halou bez sloupů. Pohled do kněžiště umožňuje půlkruhové uspořádání lavic. Určitě se zajděte podívat dovnitř kostela, stojí to za to.

Z křižovatky od kostela pokračujeme stále rovně dolů. Asi po padesáti metrech na malém parkovišti je vpravo socha Slunce, voda, vzduch Jiřího Prádlera. Dole přejdeme přechod, dál pokračujeme rovně. U křížku se dáme doprava kolem Strašnického zámečku. Dnes zde sídlí policie. Hned za zámečkem na rozcestí jdeme stále rovně kolem minigolfu po levé ruce, na jeho rohu pokračujeme stále rovně (ne vlevo) k hlavní silnici. Vlevo mineme nový výškový dům, vpravo za parčíkem vidíme Billu. Přejdeme hlavní silnici a hned se dáme doprava Jiráskovou alejí. V roce 2021 byla vyhlášena za významnou, roste zde asi sto padesát stromů. Dojdeme na křižovatku s ulicí Solidarity, do které odbočíme. Po pravé ruce je park a na jeho konci ocelová plastika Výhonky od neznámého autora. Vpravo od ní přejdeme přes přechod na kolejích a hned odbočíme doleva do ulice Tuklatská. Na jejím konci se dáme rovně po schodech do zeleně. V trávníku vás upoutá památník Život od sochaře Miloslava Hejného vytesaný z hořického pískovce, který připomíná tragédii z roku 1970, kdy v Peru pod lavinou zahynula celá československá horolezecká expedice.

My ale pokračujeme dál nahoru k rozcestí pěšin, na kterém odbočíme doprava, projdeme mezi kameny a sejdeme po druhém schodišti. U vchodu hostelu najdeme čtyři metry vysoký fragment dovezené betonové Berlínské zdi. Umístěn zde byl 4. října 2018. Na zdi jsou malby dvou německých malířů. Na jedné straně zdi je černobílý portrét bývalého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera. Na druhé straně zdi jsou obrazy známých památek z Berlína - náměstí Alexanderplatz, televizní věž Berliner Fernsehturm, červená radnice Rotes Rathaus a světové hodiny. Projdeme mezi novou zástavbou a vyjdeme u hlavní silnice Počernická. Přejdeme na protější stranu a hned vlevo zabočíme po žluté turistické značce do ulice Cerhenická. Žlutá nás provede přes celý, krásně upravený Malešický park. Děti, mládež i dospělí zde mohou trávit celý den. Je zde umístěna řada prolézaček, vodních ploch, různé vodní atrakce, dráha pro koloběžky, brusle, hřiště či jen lavičky a občerstvení. Park je rozlehlý a plný zeleně. Za parkem přejdeme silnici a pokračujeme za závoru do další zeleně. Za informační tabulí č. 4 U pískovny v zatáčce opustíme žlutou, která dál vede doprava, ale my jdeme vlevo dolů. Přejdeme po můstku, přes bývalé koleje, vlevo parkovištěm, rovně kolem regulační stanice plynu po pravé ruce a dětského hřiště po straně levé. Vpravo potom mineme budovu ošetřovatelského domu. Za ní se na rozcestí dáme doprava a stoupáme nahoru, kde přejdeme silnici a pokračujeme doprava kolem in-line hřiště. Projdeme parkovištěm a jdeme doleva ulicí Květinková. Na další křižovatce odbočíme doprava do ulice V Jezerách. Dojdeme na hlavní ulici Hartigova s tramvajemi, přejdeme přechod na protější stranu a hned se dáme doprava a pak doleva do ulice U Kněžské louky. Na prostranství s pomníkem obětem válek odbočíme vlevo do ulice Na Lučinách. Na další křižovatce pokračujeme doprava ulicí K Lučinám.

Potom doleva ulicí Na Balkáně kolem sokolovny Žižkov II. Za budovou sokolovny potom doprava do uličky s dopravní značkou Zákaz 30. Po levé ruce máme zahrádkářskou kolonii. Na rozcestí jdeme doprava podél zahrádek, až dojdeme ke vchodu do sportovního areálu, kam zajdeme. Roste zde poklad. Tím pokladem je obrovský zdravý památný cedr Cedrus atlantica. Jedná se o jediný památný cedr na území Prahy. Jeho obvod činí 2,95 m, dosahuje výšky 20,1 m a stáří se odhaduje na 110 let. Byl přivezen jako semenáček z Holandska, v rámci činnosti Dendrologické společnosti, která vznikla v roce 1908 ve Vídni pro podporu zahradního umění a nauky o dřevinách v Rakousku- Uhersku. Jejím prezidentem se stal hrabě A. E. Silva Tarouca, majitel panství a budovatel parku v Průhonicích. Důležitou částí činnosti tohoto spolku byly sběrné expedice po Evropě, proto se sem dostal i tento cedr, jenž to neměl lehké. V mládí do něho uhodil blesk, a proto má rozdvojený kmen. Při stavbě nynějšího sportoviště byl málem pokácen. Dnes se ale těší zase dobrému zdraví. V areálu je možnost občerstvení, které po asi sedmikilometrové procházce přijde jistě vhod. KČT, odbor Praha-Karlov, oddíl Turban, Marta Kravčíková.