Sousedy si nevybíráme

Každý z nás se někdy setkal s tím, že sousedi pořádají hlasitý večírek až do rána, děti o patro výš hrají basketbal či provozující jiný hlasitý sport. Někdy se stává, že se sousedi neustále hádají, popř. mají zvířata, která špatně nesou nepřítomnost majitelů v bytě a dávají to hlasitě najevo. Není to nutně ale jen hluk, který nás může trápit, ale přidělat vrásky nám může např. i zápach linoucí se od sousedů, ať už jde o grilování na balkoně nebo to, že se sousedův balkon změnil v jeden velký popelník.
Vždy je nejlepší se zkusit se sousedy domluvit a poprosit je, zda by se mohli ztišit či najít nějaký kompromis. Jsou případy, kdy jde jen o nedorozumění nebo si jen neuvědomují, jak moc se hluk od nich z bytu nese.
Co však dělat, když takový postup není možný? Anebo není účinný?
Pokud jde o hluk od sousedů, který je způsoben spíše večírkem (ale může jít i o cvičení, příliš nahlas puštěnou televizi nebo štěkání nevychovaného psa), tedy mezi 22.00 až 6.00 hodinou ranní, pak zde platí, že se sousedé dopouští rušení nočního klidu a je v tom případě možné na ně zavolat policii, která jim může uložit pokutu. To je samozřejmě možné dělat i opakovaně.
Doporučuje se také kontaktovat společenství vlastníků jednotek, aby toto nějakým způsobem situaci řešilo, a to aby buď sami zkoušeli se se sousedem domluvit, či ho na situaci upozornit.
Jestliže je takový hluk běžný i během dne, je situace trochu složitější, protože tolerance hluku je zde vyšší. Je možné se obrátit na hygienickou stanici, aby bylo zjištěno, zda nebyly překročeny hygienické limity a aby bylo provedeno kontrolní měření hluku. To se však týká spíše případů, že byt sousedí s nějakou provozovnou či v něm probíhají stavební práce, vzhledem k tomu, že dle zákona o ochraně veřejného zdraví není za hluk považován hlasový projev fyzické osoby (nejde-li o součást veřejné produkce hudby v budově) nebo hlasový projev zvířete.
A co v případě, že nic z toho nefunguje?
Pak musíte být připraveni zaslat sousedům předžalobní výzvu, a pokud ani to nezafunguje, podat na ně žalobu. Takovou žalobou se můžete domáhat toho, aby se soused zdržel dělání hluku. V případě, že by to následně nedodržoval, bylo by možné toto rozhodnutí soudu vymáhat, a to tak, že by byly sousedovi ukládány pokuty. Ve výsledku by se mu tedy takové jednání vůbec nevyplatilo. V případě, že byste však podávali žalobu, pak je ještě třeba upozornit na to, že se musí jednat o takový hluk, který přesahuje míru přiměřenou místním poměrům. Hluk se tedy bude posuzovat a vykládat jeho intenzita s ohledem na obvyklou situaci v daném území.
A co v případě, že jsou sousedi tak náruživí kuřáci, že se jejich balkon změnil v jeden velký popelník a vám to zasahuje do bytu a vaše záclony jsou načichlé?
Opět zde doporučujeme obrátit se na společenství vlastníků jednotek, které může tuto situaci začít řešit a případně přijmout i nový domovní řád, popř. nové stanovy, které zakážou kouření na balkónech. A protože je možné takto regulovat kouření v domě, lze také regulovat kouření ve veškerých společných prostorách, mezi které spadají i balkony.
Zakázat to tedy možné je, nicméně zde je vymahatelnost takového zákazu velmi obtížná, a to proto, že společenství vlastníků jednotek nemůže vlastníkům nebo jiným osobám, které byt užívají, ukládat pokuty.
Opět tedy, aby mohl být člověk úspěšný a sousedskému kouři se bránit, muselo by se jednat o takovou intenzitu, že by kouř obtěžoval ostatní obyvatele domu nadmíru přiměřenou poměrům, a pak by bylo možné se domáhat žalobou, aby soused s takovým jednáním přestal.
Nejjistější a nejrychlejší obranou před hlukem tak bohužel nakonec bude případná úprava vlastního bytu a jeho odhlučnění.