Zpravodaj městské části Praha 13

Vydavatel: Rada MČ Praha 13, Sluneční náměstí 13, 158 00

Vyřiďte si cestovní doklady včas

V případě, že potřebujete vyřídit nový cestovní pas, nenechávejte podání žádosti až na začátek letní turistické sezony. Vyhnete se tak zbytečným frontám na úřadě. Doporučujeme využít možnosti rezervace termínu plánované návštěvy úřadu, zvláště jedná-li se o návštěvu s malými dětmi.

Rezervovat si vybraný termín pro vyřízení žádosti a vyhnout se tak dlouhému čekání ve frontách můžete na www.praha13.cz – Jak si zařídit – Rezervace termínů. V tomto rezervovaném termínu budete ve vámi zvoleném čase vyvoláni přednostně. Jedna rezervace platí pouze pro jednoho žadatele, včetně dítěte. Tato podmínka platí rovněž pro lístek z vyvolávacího systému, bez předchozí rezervace. Na jeden lístek tedy nemůže přijít s žádostí o vyřízení dokladů více osob.

Správní poplatek za vydání pasu ve standardní lhůtě 30 dnů činí 600 Kč, u dětí mladších 15 let pak 100 Kč. V případě, že jste nestačili podat žádost ve lhůtě zhotovení 30 dnů, můžete svou žádost podat ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů. Počítejte však se správním poplatkem 4 000 Kč, u dětí mladších 15 let pak 2 000 Kč. Za tento poplatek obdržíte plnohodnotný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. Od 1. července 2018 dojde ke změnám ve lhůtách a výši správních poplatků, o kterých vás budeme včas informovat.

V případě, že cestujete v rámci EU a nestačili jste si vyřídit cestovní pas, postačí vám pouze občanský průkaz. Ten lze použít také v případě, že cestujete do těchto států: Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika, Srbská republika. Rovněž dítě mladší 15 let může cestovat do těchto států na občanský průkaz.

Darina Altmanová, vedoucí odboru osobních dokladů a evidence obyvatel