Jak si udržet dobrou náladu v době koronaviru
„Dobrý den, paní doktorko. Žijeme s manželem tak hezky, děti odrostly, pracujeme z domova. Manžel odmítl v současnosti naši domácí uklízečku kvůli šíření koronaviru. Potom si ale zranil nohu a nakazil se při ošetření u lékaře. Naštěstí jsme oba optimisté, tak i ty komplikace s koronavirem určitě zvládneme.“
„Dobrý den, paní doktorko. Celou dobu koronavirového období nosíme celá rodina důsledně respirátory. Mám velké obavy z nákazy, snažíme se vše dodržovat a zbytečně se nákaze nevystavovat. Tchán je ale nyní ve vážném stavu v nemocnici, tchyně dočasně u nás. Kolegyně manžela z práce se nakazila na nějaké párty. Vlastně nyní nevíme, jak „nakombinovat“, kdo s kým by se měl vídat, aby se zmírnilo riziko nákazy. Manžel asi bude dočasně bydlet v našem druhém bytě, ale zároveň by chtěl vídat vážně nemocného umírajícího tatínka. Nechce ho ohrozit, ale zároveň by s ním v závěru života chtěl být. Všechna rizika jsou hodně náročná. Jsme unavení.“
„Dobrý den, paní doktorko. Je mi 82 let a vím, že jsem vzhledem ke koronavirovému onemocnění v rizikovém věku. Nemůžu a nechci být třeba rok nebo i déle někde v izolaci. Chci si závěr svého života ještě užít, dokud žiju. Za rok už tu ani být nemusím.“
Ano, koronavirová doba nám dává úplně nová pravidla pro život. Cestování do cizích zemí je významně omezené nebo úplně nemožné. Kulturní hromadné akce, oslavy a setkávání se nedoporučují. Už se nám znovu po jaru vrací spousta omezení. Určitě je důležité respektovat základní pravidla zamezení šíření nemoci. Zároveň je ale důležité si uvědomit, že my sami určujeme, v jaké kondici a psychickém vyladění jsme. Je to totiž velmi výrazná zbraň proti nákaze.
Soustřeďme se na přítomný okamžik
Hledejme aktivity, které nás potěší a budeme se cítit spokojeně tady a teď. Není třeba říkat si, že si užijeme dovolenou, až koronavirová doba přejde. Příjemně strávený čas můžeme určitě sami sobě připravit už teď a klidně doma. Pocity štěstí v přítomnosti zvyšují naši odolnost. Štěstí posunuté do budoucna na neurčito nám způsobuje pocit křivdy, pocit, že něco důležitého nemůžeme. Jen naplnění pocitu spokojenosti je potřeba začít hledat i jinde než doposud. Máme–li pocit, že se nám zvenku děje něco neprávem (různé zákazy a nařízení shora), zbytečně si tím ubíráme energii, kterou bychom mohli investovat do pozitivního nasměrování. Stěžováním si jen naladíme vlastní mozek do negativního modu. Negativismus má špatný vliv na naše psychické i fyzické zdraví a tudíž opět na to, v jaké kondici nás koronavirová infekce zastihne.
Pozitivní a negativní přístup k životu
Rozdíl mezi šťastnými a nešťastnými lidmi je ten, že ti první za všech okolností najdou něco, co je v životě hezké a užívají si to. Negativisté svoje nešťastné a nespokojené naladění vytvářejí už i tím, že všem kolem sebe vypráví, co vše je špatně a bohužel tím otravují svoje okolí i sami sebe.
Neporovnávejme, jak před koronavirem bylo lépe...
Každá doba má svoje světlé a stinné stránky. Věci, které nelze změnit, stejně nezměníme. Usmívejme se na svět a užívejme si ho v podobě, jaký zrovna je. Optimizmus a úsměv se nám bude vracet a určitě se nám bude žít lépe. A jestli koronavirus nebo nějaký jiný virus tady mezi námi je, tak nejen dezinfekcí, odstupem a rouškami, ale i svým optimizmem a spokojeným přístupem k životu se stáváme proti němu odolnějšími.
Přeji čtenářům časopisu STOP, ať se všem ve zdraví a spokojeně žije, jak je to právě teď možné.